shadow

A fogamzásgátló injekcióról dióhéjban

A fogamzásgátló injekció tizenöt éve van forgalomban, főként Amerikában nagyon elterjedt, mivel hatékonysága megegyezik a tablettáéval, viszont sokkal kevesebb odafigyelést igényel. Az injekció hosszantartó hatású, időtartama lehet egy hónap, három hónap, fél év, valamint egy év. Ez egy farizomba vagy felkarba beadott progesztagén, azaz sárgatesthormon injekció.

Mivel a legtöbb hormonkészítménnyel szemben a fogamzásgátló injekció csak egyféle hormont tartalmaz, ezért azok a nők is alkalmazhatják, akik valami miatt a többfázisú hormonkészítményeket nem szedhetik. Többnyire azok a nők, akik trombózis veszélynek vannak kitéve, vagy 35 évesnél idősebbek és dohányoznak. Érdemes jól meggondolni, mert az injekció beadása után a folyamat nem fordítható vissza, nem távolítható el a szervezetből, akkor sem, ha kedvezőtlen mellékhatásai vannak. Nagy hátránya, hogy az injekció abbahagyása után nehezen tér vissza a termékenység, sokkal hosszabb a folyamat, mint a tabletták esetében. Az injekció hatásának ideje alatt a menstruációs ciklus nagyon instabil, de az sem ritka, hogy egyáltalán nincs vérzés. Ebből kifolyólag leginkább 40 év körüli nőknek ajánlott, továbbá az idősebb nőknek. Bizonyítottan nem okoz meddőséget.

Forrás: Intima

Az édesgyökér segíthet a menopauza tünetei ellen

A medvecukor, azaz az édesgyökérből készült nyalánkság idősebb nőkben 80%-kal csökkentheti a hőhullámok és az éjszakai verejtékezés gyakoriságát.

A medvecukor akár 80 százalékkal képes csökkenteni a hőhullámok előfordulását, és mellékhatások nélkül segít a csontok erejének megőrzésében – számoltak be a Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói az Amerikai Reprodukciós Orvostani Társaság éves konferenciáján. A hőhullámok és az éjszakai verejtékezés a legtöbb nőt érinti a változókor környékén.

Többségüket négy évig kínozzák ezek a panaszok, amelyek megakadályozzák a nyugodt alvást, csökkenti az energiaszintjüket, és akár két évtizeden keresztül is csökkentheti az életminőségüket.

édesgyökér
édesgyökér

 

Akár helyettesítheti a hormonpótló kezelést

A tabletta azonban figyelemreméltó eredményeket hozott, amikor a változókorhoz közeledő, illetve változókorban lévő nők napi rendszerességgel szedték. A jelenség hátterében az áll, hogy az édesgyökér az ösztrogén női nemi hormonhoz hasonló hatást fejt ki, melynek szintje a menopauza idején drámai mértékben lecsökken. A termékenységi szakértők a konferencián arról számoltak be, hogy az eredményeknek köszönhetően a jövőben olyan édesgyökér alapú táplálékkiegészítők kifejlesztésére nyílik lehetőség, amelyek hatékony alternatívaként szolgálhat azoknak a nőknek, akik nem szeretnének illetve valami miatt nem vehetik igénybe a hagyományos ösztrogén alapú hormonpótló kezelést.

Forrás: Semmelweis figyelő