Az ultrahang (rövidítve UH) a hanghullámok bizonyos hullámhosszú tartománya (20.000 Hz felett), amelyet az emberi hallás nem érzékel. Sok állat viszont érzékeli, sőt önmaga is képes az előállítására (denevér, delfin). Segítségével lehetővé válik a test bizonyos részeinek két- vagy többdimenziós, képi ábrázolása, akár mozgás közben is, valamint a folyadékok áramlási tulajdonságainak (elsősorban a sebességének) mérése. Az ultrahang úgy viselkedik, mint a többi hullám. Szilárd testekben megbúvó üregeket deríthetünk így fel, távolságokat mérhetünk a tenger alatt, a méhben elhelyezkedő magzatról, a vesében vagy az epében keletkezett kőről készíthetünk képet. Kis energiaigénye miatt az emberi szervezetet nem károsítja.
A radiológiai vizsgálatok közül a legkíméletesebb, káros hatással nem járó vizsgálat. Az ultrahang vizsgálat az egyik legmodernebb orvosi eljárás, mellyel szervi, fejlődési, működési problémák fedezhetők fel.
Közvetlenül az ultrahangos vizsgálat előtt a vizsgálandó személy bőrét az adott helyen géllel kenik be, hogy az ultrahang át tudjon hatolni a bőrön. Az ultrahang a belső szervekről különbözőképpen verődik vissza, amelyből – megfelelő számítások elvégzése után – kirajzolható az adott szövet, szerv képe a képernyőn.
Különbség: jól látható -míg a 2D-s felvételt szinte csak egy szakértő tudja pontosan értelmezni, addig a 3, 4 és 5 dimenziósak szinte fénykép minőségű, sokkal nagyobb felbontású képet produkálnak. Ebből következik, hogy részletesebb vizsgálatra, pontos mérésekre adnak lehetőséget…
Dr. Páczi Antal 2D-s ultrahang készülékkel rendelkezik. A cikk csak a készülékek közötti különbségeket hivatott ismertetni, mivel ez egy gyakran ismétlődő kérdés a vizsgálatokat megelőzően.